2 iyi, 2 kötü haberim var

İş hastalığı, nereye baksam “iyi iş mi?” “Kötü iş mi?” diye kendime sorar oldum efendim. Bir haftada onca şeyle karşılaştım ama en iyilerini size sakladım.

Önce iyi işler.

WhatsApp ve Durex
Malumunuz dün, Facebook’un yeni 19 milyar dolarlık cicisi, WhatsApp çöktü. Belirli bir süre hiçbirimiz bağlanamadık. Bunu fırsat bilen Durex akıllıca bir tweet attı. Doğaçlamalara bayılıyorum!

20140223-213117.jpg

Bridgestone turnayı gözünden vurmuş

Herkes çılgınca yeni bir oyuna sarmış gidiyordu; Flappy Bird. Millet o kadar çok sardı ki oyunun sahibi aplikasyonu yayından kaldırdı. Ama oyunun kurgusuna uygun akıllıca bir promoted tweet Bridgestone’dan geldi. Gündeme akıllıca dokunduran işler güzelce kabulumuz!

20140223-213502.jpg

Şimdi de başarısız işlere gelelim. Aslında bunlar yukarıdakilerden farklı. Kendileri “müşteri deneyimiyle” ilgili. Bunca kendimizi anlatmaya çalışıp, deneyimin önemini anlatmaya çalışırken karşılaştıklarıma inanamıyorum.

Milliyet’ten ayrılmak için önce kan kusunuz

Gelmesi beklenen yeni yasal düzenlemeyle bir müşteri iletişim izni vermediği sürece hiçbir marka eposta/SMS gönderemez. Bu hassasiyetle beraber, halihazırdaki kullanıcılarınız da önceki kararlarını değiştirme imkanı vermekle yükümlüsünüz. Yani, isteyen istediği gibi listenizden çıkabilir. Bu konuyu pek de anlamamış olan Milliyet, çıkmak istediğim bir listeden adımı ve epostamı tekrar yazmaya zorluyor hem de işlemi tamamlamam için gereken tuşu ortadan kaybediyor. Çok çok çok amatör.

20140223-214043.jpg

Media Markt’a girmek için öncelikle soyununuz

Bugün işim vardı, Media Markt’a uğramıştım. Açıkçası uzun süredir de gitmediğim bir yerdi. Ve kapıdan içeri girer girmez yanımıza yaklaşan görevliye inanamadım. Görevli, durduruyor, yanınızda bulunan elektronik cihazları göstermenizi istiyor. Çantanızdan çıkartıyorsunuz. Adınızı alıyor, cihazların bilgisini yazıyor. Kopyası kendilerinde kalmak suretiyle bir kopyasını size veriyor ki çıkışta tekrar kontrol edeceklermiş. Bu nasıl bir “haneye tecavüz?” “müşterileri hırsız görme” “zaman harcama” ve “geldiğime teşekkür edeceğine bir küfretmediğin kalıyor” mesajı. Rezalet yahu. Hele ki bunu teknoloji satan bir yer yapıyor ya daha da inanılmaz. Kifayetsizim.

20140223-214835.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s