Bir Blogger’ın itirafı: Saldırı altındayız

Son 1 haftadır haberleri az çok okuyorsanız, WordPress’in saldırı altında olduğunu da duymuşsunuzdur/ okumuşsunuzdur. Yaklaşık 90.000 adet bilgisayar tarafından hacklenmeye çalışılan wordpress hesapları herkesin başını ağrıttı.

Aslında haber sitelerinde bu konuda çok da açıklayıcı bir bilgi yer almıyor. Bilinen birkaç sınırlı konu var:

– 90.000 bilgisayarın saldırıda bulunduğu
– Özellikle tahmin edilebilinir şifre ve kullanıcı adlarının yanında çok karmaşık şifre kombinasyonlarının da denenerek sayfaların hacklenmeye çalışıldığı
– WordPress yetkililerinin kimin tarafından yapıldığını anlamaya çalıştığını ve açıklamalar yaptığını biliyoruz.

İşin ilginç yanı, bu konular hakkında bilgiden çok korunmanın yollarıyla alakalı olarak yazılan makaleler. Saldırı/ savaş altında olan biz sade vatandaşların bir şekilde direkt koruma altına alınmaya çalışması yerine kendimizi korumamız için yazılar yazılıyor da yazılıyor. Ama bu saldırı bir türlü durdurulamıyor.

Düşündüm.

Yakın zamanda Boston Maratonunda büyük bir terörist saldırısı yaşandı. İnsanlar öldü veya çok ağır yaralandılar. Obama canlı yayınlara çıkıp, her gururlu Amerikan Başkanı’nın yapacağı gibi “they will pay for it” dedi. Sonra tüm tartışmalar silahlanmanın yanlış olduğuna ve durdurulması gerektiğine getirildi. İnsanların bu tür olaylarda neler yapması ve nasıl korunmaları gerektiği yazılmaya başlandı.

Sanal ve gerçek dünyanın bu kadar içiçe geçtiği bir zamanda her yerden “büyük” saldırılara maruz kalıyoruz. Bu dünyaların bekçileri ise konuyu bizlerin bir şekilde çözmesi için çağrılarda bulunuyor.

Gerek WordPress gerekse de Amerikan devleti suçluların arandığını söylüyor ama hala sonuç yok.

Kullanıcı olarak insan sorgulamaya başlıyor. Eğer ben bulunduğum ortamın güvenliğini kendim sağlamak için kıvranacaksam, sana ne gerek var be kardeşim?

Sonra daha da çok sorguluyor; benim bilgilerimi aldınız da aldınız. Facebook dediniz bilgimi aldınız, Twitter dediniz bilgimi aldınız, WordPress dediniz bilgimi aldınız, Boston Maratonuna katılmak için bilgimi aldınız. Bunca bilgiyi alırken hep bana daha nasıl para harcatabileceğinizin hesaplarını yaptınız. Peki, hiçbiriniz bu bilgilerle suçluları nasıl bulacağınızı veya suça yönlenmelerini nasıl durduracağınızı düşünmediniz mi?

Dünya küçüldükçe kontrol edilmesi daha da zor bir hale girmeye başladı. Bu gelişime de tüketen toplum yaratanlar yetişemedi ve hep kendi faydalarına çalıştılar. Şimdi de bu pisliği temizlemelerini bekliyoruz. Ne çektik be….

20130418-223224.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s