İç iletişim: Güç İçimizde

Türkiye’deki firmalar çalışanlarından 100% performans alabilmek için, farklı şeyler denerler. Çalışma saatlerini uzatırlar, izinlerini kısarlar ve hatta yeni türlü türlü kurallar getirerek korku cumhuriyeti yaratmaya çalışırlar. Böylelikle, baskı altında kalan çalışan, modern köle konumuna gelir ve robot gibi çalışmaya başlar.

İşler Silicon Valley’de bu şekilde yürümüyormuş. En azından, güncel habere göre Yahoo’nun CEOsu Marissa Mayer, ücretli doğum iznini 2 katı uzatarak bize bunu gösterdi.

Bundan birkaç ay önce Yahoo’nun yeni genç CEOsu home office çalışma olanağını kaldırdığı için büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Halbuki, daha sonra yaptığı açıklamalarda bunun şu an için şirketin ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Şimdiki hamlesi ise, doğum iznini uzatmak oldu. Hem de kendisi sadece 2 hafta kullanmış olmasına rağmen.

Daha sonra Silicon Valley’de bulunan diğer firmaların doğum izin sürelerine baktım. Google, Facebook gibi firmalar hem anne hem de babaya aylarca izin vererek ve hatta firma logolu ürünleri hediye olarak göndererek yeni aile üyelerini kutluyor. Hatta, Yahoo işi abartmış ve aileye katılan yeni ev hayvanları için de hediye paketi gönderecekmiş.

Marissa, kendisi başa geçtikten sonra Yahoo’ya işe girmek için başvurma oranının iki katına çıktığından da söz etmiş.

Bir şirketin, işe başvurma oranı çok önemlidir. Türkiye’deki birçok firma çalışanlarına maaşlarını ve olanaklarını bahşettiğini düşünse de aslında bunun ikili bir oyun olduğunun çoğu zaman farkında değiller. Tamamiyle Türk bir marka olup, çalışanlarının mutluluğunu düşünen bir şirket daha görmedim.

İnsanlardan performans almadan önce mutluluklarını düşünmeniz gereklidir. Zira, performans odaklı kurallar koyduğunuzda, o çalışan sizi ilk fırsatta bırakacaktır. Çünkü iş dünyasında da herşey para değil.

20130501-175308.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s