Crowdfunding Direnişte

Direnişte tüm sosyal medya platformlarının etkin rol aldığını düşünüyorduk ki bir platformun daha konuya dahil olduğunu farkettik. Yeni çağın yıldızı: crowdfunding

Bildiğiniz üzere, yandaş medya ve direnişçilere destek olan medya diye, medya ikiye ayrıldı. Destek medya’da da şu kanallar/gazeteler göze çarpıyor:

– Ulusal Kanal
– Halk TV
– +1
– emTV
– Sözcü
– Aydınlık
– Yurt

Bu medya kuruluşlarının tek bir ortak yönleri var. Paraları yok, reklam alamıyorlar ve bu sebeple malzemeleri yetersiz.

Herhalde bir çoğu, direniş döneminde izlendiği kadar hiç izlenmemiştir bile diyebiliriz. Bu da hem bir yandan onlara yeni reklamlar getirse de, araç gereçlerini tamamlamada yeterince maddi güçleri hala bulunmuyor. Fakat direnen vatandaşın da haber alacak başka bir kaynağı da yok.

Ulusal Kanal buna crowdfunding ile çözüm bulmaya çalışmaya karar vermiş.

20130625-215900.jpg

Bu tip konuları takip edenler bilir. Crowdfunding denince ilk akla gelen websitesi www.indiegogo.com dur. Projenizi anlatırsınız ve ihtiyacınız olan rakamı yazar, insanlardan bağış yapmalarını istersiniz. Ulusal Kanal da 3G kameralarını arttırmak için 110.000,-US$’a ihtiyacı olduğunu belirtmiş. Şu ana kadar 21.000’i toplanmış ve insanlar bağış yapmaya devam ediyor.

Konu bağışla da kalmıyor. Hem insanların yorumlarını hem de yaptıkları bağış miktarını ve hatta kimin yaptığını da siteden takip edebiliyorsunuz. Maddi durumu iyi olmayan insanların 1,-US$ verdiğini ve daha fazla veremediği için duygusal mesajlar bıraktığını da görüyorsunuz.

Ulusal Kanal’ın seçtiği bu yol bana bazı şeyleri düşündürttü.

1) Hayatımızı değiştiren internetle bir insanın yapamayacağı şey yok!
2) Küçük işletmeler, duyguyla iş yaptıkları için interneti daha doğru (samimi) kullanıyorlar.
3) Doğru zaman ve doğru yerde iseniz, halktan isteyemeyeceğiniz şey yok.

Ulusal Kanal fırsattan istifade kendisine yarar mı sağlıyor bilinmez ama ilgi çekici bir yol seçtiği kesin. Bağış süresi 35 gün daha devam ediyor olacak, bakalım ihtiyacı olanı toplayabilecek mi? Yoksa direnenler de, ilgili medya kuruluşları gibi maddi krizde mi? :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s