Parmaklarımızın ucundaki çıplaklık

Bugün gündeme farklı bir açıdan bakalım; müzikten.

Eski N’sync grubunun dikkat çekici solisti Justin Timberlake uzun yıllardır uğraştığı solo kariyerinde çok iyi bir yer elde etmeyi başardı. Hatta öyle ki, uzun bir dönem albüm çıkartmadı ve artık oyuncu olmaya karar verdiğini de açıklamıştı. Sonraları alınan duyumlara göre yıllar önce yapım şirketiyle yapmış olduğu anlaşmaya göre birkaç tane daha albüm yapma zorunluluğu olan JT bu sene albüm çıkarttı. Yeni tarzı, hayranlarını ne kadar mutlu etti bilemiyorum ama son single’ı hayranı olan ya da olmayan herkesin – özellikle de erkeklerin- dikkatini çekmeyi başardı.

Single’ın adı Tunnel Vision.

Birkaç gün önce olsaydı şarkının klibinin Youtube linkini veremezdim çünkü “uygunsuz içerik” sebebiyle yayınlanmıyordu. Fakat az sonra linki de paylaşacağım.

20130705-231251.jpg

Şarkının dikkat çekiciliği de zaten videosuyla başlıyor.

Videoda üstü başı çıplak kadınların erotik dans figürleriyle şarkının ritmine göre dans ettiklerini görmek dışında yakın markajda erkek dudağı görüp görüp duruyoruz. Çıplak hanımları çok uygunsuz bulan Youtube ise göstermeyi durdurduğu videoyu 2 gün sonra tekrar yayına koymuş.

Video gerçekten erotik mi?

Bence evet. Özellikle de kadın vücudunun bu kadar çokça ve açıkça bir araç olarak kullanılması rahatsızlık verici. Yine de bu tarz şeylerin yasaklanmasının doğru olduğunu düşünmemekle beraber internette sakıncalı malzemelere ulaşma kontrolünün nasıl yapılacağı konusunu aklıma getirdi.

Bir video klipte çıplak kadınları görmek çok da korkunç olmasa da bu tarz yaklaşımları normalize etmekte büyük etkisinin olduğu bir gerçek. Fakat daha da önemlisi aile paketi adı altında çocuğunun girdiği siteleri kontrol altına almaya çalışan bir ailenin kontrol mekanizmasını da tamamen çürütüyor.

Devlet nasıl el atmalı?

Devlet tek tek tüm videoları inceleyemez. Zaten iş, şarkı klipleri ile bitmiyor. Devlet bunu kontrol edemez. Ya sanatçıyı ya da platformu bloke etmek zorunda kalır ki platformları bloke etmek bilgi alma özgürlüğünü engellemek demektir. Ki bunun da kaçış yolları mevcut.

Ee o zaman?

O zaman iş ailelerde bitiyor. İnternet derya deniz. Birçok faydalı bilgiyle beraber yanlış içerikle de dolu. Amma velakin bunlara ulaşmak için bir cihaza ihtiyaç duyuluyor. Bu cihazın (iPad, iPhone, PC vb.) kimin tarafından, ne kadar süre ile ve ne zaman kullanılacağına ebeveynler karar verebilir. Çocukları ile ilgilenme fırsatı bulamayan ailelerin kafa dinleme aracı olarak interneti kullanmasına dur demek ve doğru ölçülerde internet kullanımı için çocuklarını eğitmeleri artık farz oldu.

Bundan 10 sene önce böyle bir zorunluluk yoktu. Fakat şimdi internet her yerde. Bu sebeple çocuklarınıza aldığınız, kullandırttığınız cihazların yeteneklerinden emin olmanızın faydalı ve gerekli olduğu düşüncesindeyim.

Platformlar ne yapabilir?

Platformlar çok birşey yapamaz belki ama browser’lar bence yapabilir. Uygunsuz içerik olarak etiketlenmiş videoları, fotoğrafları açmadan önce, daha önce kullanıcılar tarafından belirlenmiş şifreleri sorabilir.

Cihazlara daha farklı bir browser yüklenmediğinden emin olma görevi de yine ebeveynlere düşüyor.

Sonuç olarak, Justin’i severim. Ama bu klip olmuş mu? Kadın vücudunu araç ve seks objesi gibi kullandığı için olmamış. Buyrun siz karar verin: Tunnel Vision

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s