İşte sende eksik olan şey!

“Benim ondan neyim eksik?!” diye hayıflandığınız zamanları bir düşünün. Sen, ondan daha çok çalışıyorsun, daha çok fedakarlık yapıyorsun ve hatta daha azla yetiniyorsun fakat onun gibi olamıyorsun, onun rahatlığına erişemiyorsun. Neden?

Ben sizin dostunuz olsaydım, “şans” derdim. Ama değilim. Gerçekleri söylemeliyim.

Sizde ve daha nicelerinde eksik olan şey: dikkat! Tek kelime. Dikkat.

Herşeyin bilgisayarlarla çözülebildiği ve kontrolünün sağlanabildiği bir dünyada işini iyi yapabilmek çok da önemli bir konu değil. Zira, işinizi kuralına uygun bir şekilde sabahlara kadar yapıyorsanız, şirketinizin aklına bu görevi nasıl otomatize edeceğinin düşünceleri gelir. İnsan gücünün gitgide azaltılmaya başladığı bir ortamdayız vesselam. Fakat, dikkat gerektiren işler hiçbir zaman otomatize edilemez. O noktada iki göze, iki kulağa, bir buruna ve bir beyne ihtiyaç duyulur. Bu da ne yazık ki şu anda sadece insanlarda var.

“İşimi hatasız ve doğru yapıyorum ben zaten çok dikkatli yapıyorum” diyen ey okuyucum. Şu anda dikkat kelimesini ne kadar hafife aldığın gerçeğiyle karşılaşmak üzeresin. Dikkat, bir işi doğru ve hatasız bir şekilde bitirmeye yardımcı olur, doğru. Ancak, dikkatin daha büyük bir özelliği, ilgili işin üstündeyken bir sonraki adımı düşünerek adımları gözden geçirebilmektir. Aynı, bir kod yazılırken küçük bir değişikliğin etki alanını hesaplayabilmek gibi veya gelen bir epostada kullanılan bir kelimenin 2-3 gün sonra başına iş açıp açmayacağını öngörebilmek gibi. Veya bir toplantıda rakibinin seçtiği cümlelerin bütçene olacak etkisini tahmin edebilmek gibi. Kısacası “ot” olma diyorum sana sevgili okuyucu. Sokakta yürürken çukura düşmemek, vücudunu yara bere içinde bırakmamak için dikkat kesildiğin o anları düşün ve aynısını iş hayatına taşı!

Bırak, insanlar sendekinin de şans olduğuna inansınlar. Öyle olmadığını bir sen bir ben bilelim. Yolda yürürken insanları izle, hareketlerine odaklan, neyi işine uyarlayabilirsin bunu düşün. Dikkat et işte! Kullanıcı, müşteri hareketlerini hem verilerden hem de otobüslerden analiz et. Eksiği ya da fazlayı bul, çözüm getir. Çünkü ancak sen farklıyı gördüğün sürece doğruyu bulabilirsin. Yapman gerekem işle yetinme, diğer insanların hayatını kolaylaştır. Çünkü sen ancak başkalarının hayatını kolaylaştırdığın kadar onların vazgeçilmezisin.

“Bundan sonra daha dikkatli olacağım” deme. Daha’sı yok çünkü. Yolunda gitmeyen konular varsa dikkatsizsin.

Kolay da sanma aslında. Bir gün içerisinde, bilgisayardan, cep telefonundan, televizyondan, telefondan, billboard’dan, arabandan yüzlerce mesaj alıyorsun. Bu mesajların arasından kafanı çıkart ve dikkatli ol diyorum. Dene en azından.

Bugün dikkatle ne yaptın, ne düşündün?

Bahsettiğim dikkatle alakasız ama gözlerini test etmen için faydalı: Burdon Dikkat Testi

20130827-215638.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s