Görüntü herşeydir, ses hiçbirşey

Duymayan kalmadı. Beyonce yeni bir albüm çıkarttı hem de sessiz sedasız. Fakat duymayanımız kalmadı. Neden? Çünkü çok farklı, alışılagelmedik bir yol seçti. Albümde bulunan her şarkıya 30 saniyelik klip çekti ve bu klipler öylesine klipler değildi. Bildiğimiz prodüksiyondu. Her birisine bolca para harcanmış ve çok iyi kurgular yapılmıştı.

Müzik endüstrisi için yeni bir çağ gibi düşünülen bu adım aslında dünyamızın geldiği noktayı özetliyor.

Eskiden, Facebook’ta statüleri okuyorduk. Twitter’daki postların birçoğunun linkine de bakıyor ve okuyorduk. Okuyorduk kısacası. Zaman harcıyorduk. Bir konu üzerine vaktimizi verebiliyorduk. Artık durum değişti! Bundan birkaç zaman önce Facebook’ta video ve resim paylaşabildiğimiz an, olay Youtube’a mı kayıyor demiştik, halbuki dönüştüğü şey Youtube değildi. Tüketicilerin değişen alışkanlıklarına göre şekil değiştiriyordu.

Beyonce ve ekibi de bu değişimi çok iyi anlamış. Facebook’u, Twitter’ı kullanan tüketici, aynı zamanda müzik dinleyicisi. Ve tüm alışkanlıklar, müzik sektörünü de etkiliyor. iTunes’ta 30 saniyelik şarkı dinlemeleri, görselsiz o kadar da ilgi çekmiyor. Ne zamanki YouTube’ta “lyric video”lar oluşturuluyor, şarkılar o zaman dinleniyor, keşfediliyor.

Lyric videolar da bu değişimin bir parçası.

Sonuç olarak, çok sevdiğim bir sözü, genele yaymak isterim. “Markalar yanlış seçimler yaptıkları için başarısız olmazlar, uzun süre aynı doğru şeyi yaptıkları için başarısız olurlar.” Duydunuz mu popüler kültür?

Beyonce’un videoları için: Bassana

20131214-223046.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s