Hiçkimseye Finansbank lazım değil!

Televizyonlarda en çok yayınlanan reklamlardan bir tanesi de, Finansbank’ın “Herkese bir finansçı lazım” konsepti. Mirkelam’ın şarkısı da kulaklarımda çınlıyor: “finansçı da finansçı!”

Finansbank’ın uzun senelerdir müşterisiyim. Kişisel tercihe bağlı bir seçim değil kendisi. İlk başlarda herşey normaldi, çünkü özellikle çözülmesi gereken bir konum veya ekstra bir yardıma ihtiyacım olmamıştı. Markaya karşı ne pozitif ne de negatif bir düşüncem yoktu.

İşler, ayrıca bir yardıma ihtiyacım olduğunda değişti. Son 2-3 senedir kendilerinin benim için yarattıkları cehennemden çıkmak için elimden geleni yapıyorum fakat son 2 haftadır, müşteriye teşekkür amaçlı oluşturulan Parapuanımı kullanmaya çalışırken, kullandırmama, nedenini anlayamamaya, şikayetimi klasik bir talep gibi anlayıp konuyu kapatmaya çalışma gibi birşeyler yaparak, sabrımı tamamen dolduran Finansbank’ın artık en büyük anti-marka elçisi olmaya karar verdim.

Şöyle özetleyeyim:

Çağrı Merkezi eğitimsiz, bilgisiz ve komik.
Çağrı merkezi ile konuşup derdinizi anlattığınızda, önlerine konulmuş metinler dışında hiçbir cevap veremiyorlar. Üstlerine gidip, sonuç odaklı konuşmaya çalıştığınızda ise sizinle ağız dalaşına giriyorlar.

Şubeler ne yaptıklarını bilmiyorlar.
Şubeye gidip bir sorunu çözmeye çalıştığınızda, Genel Müdürlük’ten gelen bilgi dışında hiçbirşey bilmediklerini ve muhakeme dahi etmediklerini görüyorsunuz.

Güven yerine üstünü kapatıyorlar.
Her defasında sözlerine inanıp işlem yapmaya çalışan ben, yine hayal kırıklığına uğrayıp, bankadan yardım almaya çalışıyorum. Güven vermek ve problemimi çözmek yerine, “biz birşey yapamayız” deyip konuyu kapatıyorlar.

Sonuç olarak, iyi bir banka olmak için “finansçı da finansçı” demek yetmiyor. Allah aşkına, Türkiye’de kaç kişi “finans” kelimesinin gerçek anlamını biliyor? Müşterisinden ne kadar uzakta olduğu bu söylemden anlaşılıyor.

Bankalar, paramızı sakladığımız yer değildir. Bankalar, paramızla ilgili neler yapabileceğimizi, nasıl yapabileceğimizi anlatabilecek, güven duyabileceğimiz yerlerdir. Finansbank, müşterisine tercihinden dolayı teşekkür edeceğine pişman bırakıyor.

İşin en komik yanı ise, müşteriye yarar sağlamak için oluşturduğu Parapuan ile daha da mutsuz ve nefrete dayalı bir noktaya getirdiği müşteriler elde ediyor.

Finansbank’a öneri; sürecini düzeltmeden, büyük söylemlerde bulunma.

20140119-154146.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s