Facebook vs. Google

Facebook ve yaptıkları ile alakalı bir sürü farklı makaleler bugüne kadar yazıldı ve çizildi. Stratejisi, aldığı adımlar, yenilikleri ve hatta sorunlu CEOsu.

Zuckerberg’in hakkında filmler bile çekildi. Kısa sürede parayı vuran gençlerkervanından olan Zuckerberg’in ne derece başarısız bir yönetici olduğu da durmadan altı çizilir oldu. Ha battı ha batacak diye beklenen Facebook yine de yenilikler getirmeye ve rakipleriyle savaşmaya devam ediyor.

Business Insider’da okuduğum makale de beni bu konuya getiriyor zaten:

http://www.businessinsider.com/facebook-google-conversion-tracking-2013-1

Konumuz: conversion tracking. Facebook’un yeni silahı.

Bundan aylar öncesinde Google’ın geleceğe bakışıyla alakalı bir yazı okumuştum. Yazıda, Google’ın “kişisel” aramalar yapabilmek ve bunları bir logda tutabilmek için testler yaptığından bahsediliyordu. Olay şöyleydi: zaten hepimizin google account’u olduğu bir dünyada, accountumuza bağlı iken Google üzerine yaptığımız her tür arama ve buna bağlı olarak attığımız tüm adımlar Google tarafından saklanacak ve buna bağlı olarak satış arttırıcı, aramaları kolaylaştırıcı kişisel teklifler ve yönlendirmelerde bulunacaktı. Hatta, Google+’ın sanıldığı kadar fos olmadığı ve bu projeye hizmet ettiği de belirtiliyordu.

Korkmuştum. Çünkü kim bu kadar takip edilebildiğini fark etmek ister ki? Bir yandan da etkilenmiştim. Bu tür bir yapay zeka, tüm “consumer” yani tüketicilerin beynine giden gizli yolun keşfedilmesine yardımcı olacaktı.

İşte, bu noktada Business Insider’daki yazıya dikkatinizi çekmek isterim. Zuckerberg de bu yazıyı okumuş olmalı ki hızlı davranmış. Hayır, graph search’ten bahsetmiyorum. Daha sessiz fakat daha çok dolar anlamına gelen bir konudan bahsediyorum.

Facebook, “conversion tracking” ile beraber, Facebook platformu üzerinde markalar tarafından konulan tüm reklamların geri dönüşünü ölçtürebiliyor. Hatta belirli bir zaman kısıtlamasına pek de gerek kalmadan anladığım kadarıyla.

Bu da ne demek oluyor? Pazarlamacıyım diye geçinenlerin Facebook platformunu kullanırken sonuca ulaşmakta daha da ciddi olması gerektiğine delalet ediyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

20130212-221636.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s