Dünyanın kalp atışları!

Dünyanın birçok fotoğrafı bugüne kadar çekilmiştir. Hepsine de ilgiyle baktığımı, incelediğimi ve Türkiye’yi bulmaya çalıştığımı hatırlıyorum. En güzelleri de elektriklerin kullanımına göre ışıklandırılmış dünya fotoğraflarıdır. Yoğunluklara bakarak insan şaşırır durur. Aslında fotoğraf çoğu zaman aynı şeyi gösterir. Afrika’da bir karanlık, Amerika’da ise ışık silsilesi.

Bugün sizinle paylaşacağım makalede yer alan dünya fotoğrafları ise biraz farklı. Şu zamana kadar bizleri hep çeken enerji kullanımı ile alakalı fotoğrafları bir yana bırakmamız gerektiğinin işareti olarak çok ilgi çekici fotoğraflar! Öncelikle hep söylenen “Data is the new oil” fikrine atıfta bulunarak başlamak istiyorum.

Patrick Meier, Twitter, Facebook, Flickr, Foursquare platformlarının aksiyonlarıyla oluşturulmuş haritaları bizlerle paylaşmış.

Pulse of the Earth

Ve güzel bir sorgulamayla bitirmiş. Bunca data ve bağın sonunda koskoca bir “kapalı” devre içinde, görmemizi/ulaşmamızı istedikleri kadar dataya ulaşıyor olmamız bir problem değil mi? Şöyle ki, Twitter’da görebileceğiniz veya post edebileceğiniz tweet adedi sınırlı. Hatta geçtiğimiz günlerde Superbowl’da 2 saat boyunca tweet gönderemeyen Coca-Cola’nın derdi de buydu. Belirli bir sürede 1.000 adetten fazla tweet gönderdikleri için hesapları kilitlenmişti. Kısacası “big brother”ların dilediği şekilde bu haritalarda yerimizi aldığımız bir gerçek.

Fakat şunu da unutmamak gerekir, sadece bu tip haritalara bakarak ve birkaç Twitter, Facebook kullanım oranlarına bakarak firmalar nerelere yatırım yapabileceklerine bile karar verebileceklerine inanıyorum. Çünkü sosyal medya kullanımı günümüzün yaşam belirtisi, düşüncenin yoğunluğunu temsil ediyor. Bir bölgede ne kadar çok sosyal medya kullanımı yoğun ise, orada alışveriş, tüketim yani harcanacak para vardır.

Sonuç itibariyle, sosyal medya kullanımı ve ilişkileri bize yaşayan dünyayı ve yatırım imkanını sergiliyor. Sizce?

20130218-221949.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s