Çikolata Zekileştiriyor!

Türk markalarının kronik rahatsızlığı nedir diye sorsalar en başta “zorlukları yönetememek” derdim. Çoğu zaman kendilerini hint kumaşı sanan Türk markalar ve yöneticileri, kullanıcıları için yarattıkları altından kafesten çıkmaktan hep korkar dururlar. Bu sebeple de sosyal medya Türk iş dünyası için kabus dolu bir serüven olarak başlamıştı. Kimin ne dediği, ne istediği ve nasıl cevap vereceği belli olmayan bu korkutucu dünyada, 1 senedir Facebook, Twitter kullanan adamlardan sosyal medya uzmanları yaratıldı ve tüm kontrol onların eline verildi.

İstisnaların var olacağını aklımın bir köşesinde tutarak, Türkiye’deki sosyal medya kanal yönetimlerinin berbat olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Zaten 2-3 senedir pazarda aktif olan sosyal medyanın, Türk guruları nasıl oluştu hala anlamıyorum. Neyse, uzun lafın kısası, tüm bu tümsekler hala sosyal medya alanında akıllıca ve özgün bir Türk projesinin, kampanyasının olmamasına sebebiyet verir. Sosyal medyacıların da bir noktada yaptıkları işin ne kadar zeka gerektirdiğini anlamalarını umuyorum. Ve sırf buna bir ilham kaynağı olması için yeni okuduğum ve “işte bu!!!” Diye haykırdığım konuyu sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle söylemem lazım ki, bahsedeceğim bu sosyal medya olayı bir kampanya ya da proje değil. Twitter platformunun üzerinde kendi halindeki bir kullanıcının kendi kendine yazdığı bir tweet’ten yola çıkarak marka sosyal medya yöneticilerinin akıllıca bir aksiyonu ile alakalı.

Aktörlerimiz iki dev çikolata/gofret markası: Kit-kat ve Oreo.

Yakın bir zamanda kendi halindeki kullanıcı Laura Ellen hem Kit-kat’ı hem de Oreo’yu takip etmesini ti’ye alan bir tweet atmış. Binlerce takipçisi olan Kit-kat bunu görür ve takipçisi için Oreo’yu düelloya davet eder. Hem de XOXO oynayarak. Hemen ajansına Kit-kat gofretli bir görsel çalıştırır ve Oreo’yu “mention” ederek yazdığı tweet’e ünlü marka vaadi “Have a break”i de yapıştırır! Bu düello davetini ETİ, Ülker’e yapsaydı ne olurdu sizce?

A) görmezden gelir
B) ETİ’ye dava açar
C) ETİ’ye sildirtir
D) ETİ’yi engeller
E) her an herşey olabilir

Peki sizce Oreo ne yapmış? Hem rakibini onore ederek hem de XOXO oynayıp yenilme riskini ortadan kaldırarak, XOXO’daki Kitkat gofretini “dayanamadık yedik” diyerek bir görsel koymuş! Tek kelimeyle dahice!

İster önceden planlamışlardır deyin ister demeyin, sosyal medyanın eğlenceli ve anında etkileşim olduğunu anlamış iki markayla karşı karşıyayız. Bu durum hem ses getirdi hem de iki markanın sevenlerine karşı nasıl eğlenceli ve tutkulu olduğunu gösterdi. Darısı bizlerin başına!

Aşağıdaki linkte de gerçek tweetleri bulabilirsiniz!

Way to go Oreo and Kitkat!

20130322-231841.jpg

1 thought on “Çikolata Zekileştiriyor!

  1. Geri bildirim: Samsung ile TEB’e Alkış! | Aristolog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s