YouTube kapanıyor!

01 Nisan şakaları için bir çok senaryo uyduran markaları ve hikayelerini biliyoruz. Bunlar arasında orjinal ve basit bir şaka da YouTube’dan geldi.

01 Nisan 2013 tarihiyle kapanacağını açıklayan YouTube, 2005 senesinden beri sitesine yüklenen binlerce video içerisinden en iyisini seçeceğini ve 2023’te bunu duyuracağını anlatan bir videoyu YouTube’a koydu. Ayrıca, bu yarışmaya katılmak isteyenlerin bu geceyarısına kadar da videolarını yüklemeleri için hatırlatma da yapıyor. :)

YouTube kapanıyor mu?!

Hep söylüyorum, ne kadar basit o kadar iyi. Bizler hep karmaşık fikirlerle hedef kitlemizin kafasını allak bullak edip zekamızla gurur duyuyoruz. Halbuki bu basit şaka, herkesin dikkatini çekti! Ve eminim videoyu izleyenlerden bazıları ciddiye alıp feryat figan ağlamaya başlar, sosyal medyayı kasıp kavurur.

Bu video aklıma iki şey daha getirdi. 01 Nisan günü için türlü türlü senaryoları hazırlayan birçok marka var. Çoğunlukla bu tarz şakalar kullanıcıların aksiyonlarına bağlı olarak dallanıp budaklanıyor. YouTube ise gerektiğinden fazla uğraş vererek profesyonel bir hazırlık yapıyor. Sadece 1 gün için bunca uğraş kullanıcısına verdiği değeri gösteriyor. Kullanıcısının kendi arkadaşlarına da yapacağı bir şaka olarak kullanacağı bir malzeme yaratmakla beraber ayrıca suratlarda gülümseme de oluşturuyor. Ki YouTube gibi markaların vaadi eğlence. Yani tam 12’den hamle!

Aklıma gelen diğer konu ise; Pazarlamacılar olarak kullanmaya bayıldığımız RAK (random act of kindness), kullanıcılara/müşterilere beklemedikleri bir anda yapılan incelik, nezakettir. Genellikle, kullanıcılarımızın bağlılıklarına göre bu tür yolları dener dururuz. Fakat bu eğlenceli video bana RAK’ın sadece kişisel değil kitlesel de olabileceğini hatırlattı. Bir düşünün…

Herkese zeka dolu 1 Nisan’lar!

20130331-231826.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s