Laptop’ın önünde nasıl oturmalısınız?

Birkaç zamandır dikkat ediyorum, eskiden nasıl spor yapmamız gerektiğini anlatan dergiler, gazeteler, artık bir yandan da bilgisayarın önünde nasıl oturacağımız konusunda bilgi vermeye başladı. Özellikle bel ve boyun ağrılarının sebebinin yoğun hareketsizlik olduğunu hep bildiğimiz halde, artık en iyi nasıl hareketsiz durururuz bunun hesabını yapmaya başladık.

Sosyal medyaydı, iş dünyasıydı, epostalardı derken hep bilgisayarlar, cihazlar önündeyiz ve bundan da bir kaçış yolu bulamadık. Ne kadar çok mobilleştiğimizi söylesek de, işimizi gücümüzü daha bu küçücük aletlerle yapmaya alışamadık. Kaldı ki alışmış olsak bile hep mobil cihazlara bakmaya çalışan gözlerimiz ve boynumuzun da canını çıkartıyoruz.

Ben tüm bunları düşünürken, karşıma Vodafone İspanya’nın 2011 senesinde hazırlamış olduğu bir video çıkageldi. Açıkçası videonun Vodafone tarafından yapıldığını en sonunda anladım. Verdiği bilgi, kullandığı görsellerle tamamen tarafsız ve öğretici bir videoydu. Hatta üstüne üstlük, yarım saat bilgisayar, yarım saat bisiklet diye bir mesajla sonlandırmasıyla, tamamen bir kamu spotu sandım. Ama değilmiş. (Evet videonun kenarında küçük bir Vodafone amblemli modem var ama dikkat bile etmiyorsunuz. :))

Teknoloji devi Vodafone, kullanıcısı olsun ya da olmasın, kalbine vicdanını koyup, bizlerin bilgisayar önünde evde/işte veya seyahat ederken nasıl oturmamız gerektiğini anlatan bir video hazırlamış.

Markaların kendi egolarından sıyrılıp, yaptıkları işin yan etkileriyle ilgili yardımcı olmaya çalışmalarına hep saygıyla yaklaşmışımdır. Bunun da bir çeşit pazarlama aktivitesi olduğunu bilsem de hiç yapmamaktan iyidir diye düşünüyorum. Zira ben Vodafone kullanıcısı değilim ama şimdi videoyu gönül rahatlığı ve koskoca bir aferinle paylaşıyorum. :)

Sonra da düşünüyorum. Bundan 3 sene önce İspanyollar böyle güzel bir harekette bulunmuşlar da, bizim Türk Vodafone’cuların aklı neredeymiş? Sonunda direkt karı etkileyen işler olmayınca ilerlemek hala bu kadar mı zor?

Vodafone sunar: Bilgisayar önünde nasıl otursak?

20130422-222300.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s