Sosyal medyasız yapılacak 10 şey

Sosyal medyanın her boş anımızı ele geçirdiğini kabul ederek bu alışkanlığımızdan kurtulabilmek için yapabileceğimiz ilk 10 şeyi sıralıyorum.

1) Fotoğraf makinesi satın almak. Akıllı cihazların en belirgin özelliklerinden bir tanesi fotoğraf çekme kalitesi, bu sebeple profesyonel olarak geçinenler dışında hepimiz akıllı cihazlarımızla fotoğraflar çekip sosyal medyada paylaşıyoruz. Çektiğimiz fotoğrafların daha kalıcı ve değerli olması için güzel bir dijital fotoğraf makinesi alıp çektiğimiz fotoğrafları hafızada tutmak yerine tab ettirip duvarlarımızı süsleyelim.

2) Kitap okumak. İnternetten özetleri okumak veya kısa makalelere göz atmak yerine dünya klasiklerinden başlayarak kitap okuyalım.

3) Yemek yapmak. Hem kadın hem erkek çeşit çeşit pasta, börekleri yapıp arkadaşlarına bunlardan ikram edebilmenin hazzını yaşayabilir. Günün sonunda yemek yaparken çoğu şeyi unutma ve malzemeye odaklanma zorunluluğu bulunuyor. Yepyeni yiyecekler pişirelim.

4) Dini kitapları okumak. Herkesin din hakkında fikirleri var. Özellikle de bu fikirler, okumayanları rahatça yönetebiliyor. Hangi dinden olursak olalım, tüm dini kitapları okuyalım, öğrenelim.

5) Adrenalin yüklü hobiler edinmek. Denizin 30 metre altına dalmaktan tutalım da kite surfing’e kadar yapılabilecek çok şey var. Zevk alabileceğimiz ve dikkatimizi cihazlarımızdan uzak tutacak hobiler edinelim.

6) Sinemaya gitmek. Kabul ediyorum çoğu film artık çok başarısız ve hikaye çeşitliliği azaldı. Fakat, sinemada bulunduğunuz zamanda tamamiyle başka bir dünyada var oluyorsunuz. En azından iki haftada bir sinemaya gidelim.

7) Kursa katılmak. Yeni bir dil öğrenmek veya hep uzmanı olmak istediğimiz bir konu hakkında bilgi sahibi olmak beynimizin bilinmeyen yönlerini de açığa çıkartacaktır. Öğrenelim, öğretelim.

8) Konserlere gitmek. Türkiye hem dünya starlarının uğrak mekanı hem de yeni gözdelerinden birisi. Konser sitelerini takip ederek müzik zevkimize uygun olanları takip edelim, biletimizi alalım.

9) Derneklere üye olmak. Etrafınızda oluşan çevreyi sadece kişisel çıkarlarınız için değil, daha büyük bir sebep için de kullanmayı öğrenmelisiniz. Bizlerden daha önemli bir amaç için uğraşalım, didinelim.

10) Dinlenmek. En son ne zaman epostalarımıza, platformlara bakmadan durduk? Beynimizin sakinleşmeye ihtiyacı var. Kendimize yardım edelim.

20130811-223423.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s