Marmaray’a soru: 50 Milyon derken?

Bazılarınızın dikkatini çekmiştir, bugünlerde billboard’larda bolca Marmaray görüyoruz. Görselin sahibi de Ulaştırma Bakanlığı başta olmak üzere, birçok kuruluş. (görselde de göreceksiniz.)

Haklılar, bir başarıları var, kutluyorlar. Öncelikle, zaman nasıl geçti anlamadım amma velakin, Marmaray 1. yaşını doldurmuş pek güzel. 1 sene boyunca ancak bir kez binmişimdir, o sebeple hizmeti hakkında yorum yapamayacağım.

Fakat, bir duralım. Görselde koca koca 50.000.000 (50 milyon) yolcunuza teşekkür ediyorsunuz.

İstanbul’da yaşasın yaşasın 15 Milyon kişi, herkes 1 kere binse, 15 Milyon eder. Haydi diyelim çevre illerden de geldiler, bindiler, olsun sana 25 Milyon. 50 Milyon nereden çıktı, canım kardeşim?

Sonra düşündüm, bu adedi nereden sayıyorlar? Turnikelerden. Her turnike geçişinde 1 yolculuk daha olmuş oluyor. Ama birisinin gözünden kaçmış sanıyorum, turnikelerden geçişler, 50.000.000 yolcu etmez, 50.000.000 yolculuk eder. Bu yolculuklar, 15 Milyon yolcu tarafından da yapılmış olabilir. Bilemeyiz.

Yolcu derseniz, tekil bir sayıdan bahsediyor gibi olursunuz. Bizlerin de aklını bulandırırsınız. Mantığım yanlış ise açıklama isterim.

202638marmaray billboard

6 thoughts on “Marmaray’a soru: 50 Milyon derken?

 1. o halde 2013 yılında istanbul’a havayolu ile giren yolcu sayısı yaklaşık 10 milyon kişi iken, sadece ahl’nin istatistiklerinde dış hat yolcu sayısının 34 milyon olarak gözükmesi de yanlış. tamam karşıt görüşte olabilirsiniz fakat yanlış bilgi ile bunu yapmak en az onların yaptıkları kadar hatalı. istatistik kafanızda kurduklarınız değildir.

  • Merhaba,
   Karşıt görüşte değilim. Havayolu sektörüyle de bağlantılı birisi olarak, bu hesabı da biliyorum.
   Beni rahatsız eden 50 Milyon yolcuya teşekkür edilmesi. 50 Milyon yolcu ortada yok.
   Fakat yorumunuz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Metin Bey,
   Turistler de var doğrudur fakat onlar dahi olsa 50 Milyon tekil yolcuya ulaşamayız.
   Havayollarında da aynı mantık kullanılarak, koltuğa oturan kişi sayısını, yolcu adedi olarak kabul ederler.
   Bu reklamda beni rahatsız eden ise, 50 Milyon Yolcuya teşekkür edilmesi. zira, bilmeyen için algıda kayma oluyor.

 2. Ben Marmaray’ı bahsi geçen bir senede 50 kere kullandıysam bana 50 kere teşekkür etmişler anlamına geliyor. Keşke 49 kere teşekkür etselerdi de bir yolculuğumu onlar ısmarlasaydı. İstanbul’da ulaşımın her çeşidi çok pahalı.

 3. ya arkadaşlar tartıştığınız şeye bak tamam haklısın 50 milyon kişi değil demek istedikleri 50 milyon yolculuk ama gereksiz yapılan hizmeti kötülemeyi bırakalım yenileri için yetkilileri harekete geçirelim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s