Bi’log Arası: Selim Bahar

Bu haftaki konuğum, hem çok renkli bir kişilik hem de çok renkli bir sektörde yer alıyor! Kendisi hepimizin yakından aşina olduğu, eğlence sektöründen, dizi/reklam dünyasında bir Casting Direktörü şimdi de Cast Ajans sahibi, Selim Bahar! Çok hoş sohbet ve pozitif birisi olduğunu tekrar anlatmama gerek yok, okurken anlayacaksınız. Daha da detaylı almak için ise ilgili linkten biyografisine ulaşabilirsiniz. Haydi iyi okumalar! 10966593_1545801479036573_1505234561_n

İpek Alkan: Kendinden biraz bahseder misin?

Selim Bahar: Selim Bahar 1987 İzmir doğumluyum :)

İpek Alkan: Herkesin gözü önünde olan bir sektördesin fakat bu sektörün sahne arkasındasın. Sana, işin asıl kahramanlarından birisi de diyebiliriz. Önünde olmak yerine, arkasında olmayı tercih etmenin sebebi nedir? Ben kesinlikle yetenekli olduğuna inanıyorum, yeteneksizim deme :)

Selim Bahar: Bunun sebebi tamamıyla benim iç dünyam ile alakalı. Cast direktörlüğünün inanılmaz bir dinamiği var. Önceleri birkaç proje ile çalışıp işin işleyişini öğrenmekti amacım. Hobi diyebiliriz. Sonra her şey değişti. Bir işi yaparken ne kadar para aldığınız ne şartlarda çalıştığınız ikinci planda kalıyorsa doğru yerdesiniz demektir. Sahne deneyimlerim oldu geçmişte. İzmir’de Rüçhan Gürel , Erçin Sıcakkan, İstanbul’da Vahide Gördüm ve Altan Gördüm’den eğitimler aldım. Aldığım tepkiler her zaman olumlu yöndeydi. Fakat şu an aldığım tüm eğitimlerin toplamını audition dediğimiz deneme çekimlerinde kullanıyorum. Oyuncunun tanımadığı birine hücre gibi bir odada kendini ifade etmeye çalışması zor bir süreç. Ben “var ise” yetenek kısmını elimden geldiğince onlara aktarmaya çalışıyorum. Yeni bir yeteneğin doğru yerlerde olmasını izlemek kadar keyif veren bir duygu daha yok :)

İpek Alkan: Peki kendine ait bir ajans kurma fikri nasıl doğdu?

Selim Bahar: Uzun zamandır oturup düşündüğümüz bir projeydi. Neşe Çakır ile birlikte güzel bir ortaklığa adım attık. Neşe yıllardır menajerlik noktasında çok başarılı işlere imza attı. Ajans ismi olarak Unit Talent’i hayata geçirmeye karar verdik Unit Talent Dünya çapında kabul görmüş bir menajerlik ve Cast Direktörlüğü projesidir. Oyuncuların kariyer planlarına hedeflerine odaklı hareket etme ilkesiyle yola çıkıyoruz. Giydiği kıyafetinden bulunduğu organizasyonlara kadar konuşabileceğimiz bir sistem bu. Sadece deneme çekimi yönlendirmesiyle bu işler yürümüyor. Yani yürümediğini gördük. Biz oyuncu odaklı olmayı tercih ettik. Oyuncu menajer odaklı olduğunda işler karışabiliyor. Neşe ve ben de bu açıdan çok heyecanlı ve kendimizi tam anlamıyla hazır hissediyoruz. En büyük destekçilerimizden biri Life Ajansın sahibi Özgür Elvan. Desteklerinden ötürü her zaman minnettar olacağımız bir isim. Cast direktörlüğü noktasında aktif olmaya devam edeceğim. Hatta şuan bir sinema filmi üzerinde çalışmaya başladık. Görüşmelerimiz devam ediyor. Çekimleri yaza başlayacak bir komedi filmi. :)

İpek Alkan: Kurtlar sofrasına girmekten çekinmediniz mi?

Selim Bahar: Kurtlar sofrası olarak görmüyorum artık altıncı yıl bitiyor ve sektörde bulunan birçok arkadaşım var. Bizim aramızda yıllar içinde dostluk bağları oluştu. Güven hissedemediğiniz bir ortamda büyüyemezsiniz. Anlaşmazlıklar da zamanla aşılır yeter ki iyi niyeti koruyabilelim.

İpek Alkan: Hem reklam hem dizilerdeki projelerde cast seçimlerinde bulunuyorsun. Birisi daha hızlı hedef kitleye mesajı vermesi gerekirken, bir diğeri de tam tersine her hafta film gibi, uzata uzata mesajları veriyor. İkisinin oyuncu seçimlerinde sizin farklılaştığınız noktalar var mı?

Selim Bahar: Aslında yok. Dizi ve sinema için nasıl uzun mesailer yaşıyorsak aynı şekilde bir reklam castı arayışında da aynı çalışmayı yapıyoruz. Tüm cast çalışmaları için aynı şeyi söyleyebilirim yazılan karakteri yaşayan insanı bulmaya çalışıyoruz. Bu üç alan için tekrar genelleme yaparsam bakımlı, temiz, fresh yüzler tercih sebebi iyi oyunculuğun yanı sıra.

İpek Alkan: Son dönemde dizilerin yeterince rating alamaması ve dolayısıyla hızlıca yayından kaldırılması konusunda sen ne düşünüyorsun? Sence izleyici mi yoksa sektör mü değişti?

Selim Bahar: Yayına girecek diziler sırada beklediği için kanalların pek tahammülü kalmadı. Şans veriliyor ve ilerlemediği noktada yeni hazırlanan işler devreye giriyor. Tutan işlerde iki üç defa reyting sıralamasında 5. Sıraya geriledi diye yayından kaldırıldı. Bazı izleyicilerin kanallara mail attıklarını bile duydum “bu iş lütfen bitmesin” diye. Yapabilecek bir şey yok o konuda reyting canavarı diye bir şey var. Sektörün değiştiğini düşünmüyorum ama izleyici kesinlikle değişti. Çok bilinçli bir kitleye hizmet ediyoruz.

İpek Alkan: İnternetin hayatımızın parçası olmasıyla beraber, artık projeler internete de taşındı. Internet için özel diziler, reklamlar, sit-com’lar yapılır oldu hatta canlı konserlere bile başlandı. Sence bu gidişat, televizyonu öldürecek mi? Bu geçiş için, sizin planınız/ yeni projeleriniz var mı?

Selim Bahar: İnternet, televizyonun ana besin kaynağı oldu sadece. İyi de oldu. Televizyonda yerini bulamayan genç, kaliteli beyinler internette kendilerini duyurabilme imkanı buluyor. İnanılmaz heyecan verici geliyor bu durum bana. Zamanında internet reklamı olarak hazırlanan skeçlerde yer alan çok yetenekli oyuncu arkadaşlarımız, şimdilerde büyük kanallarda başarılı işlere imza atıyor. İnternet güzel bir araç oldu televizyon sektörü için. Daha fazla da beslemeye devam edecek. Her türlü internet projesine de yardımcı olmaya çalışıyorum(Cast Direktörlüğü konusunda). Projeye dahil olmasam bile sosyal medya hesaplarımı kullanarak destek olmaya çalışıyorum.

İpek Alkan: Şu aralar televizyonda beğendiğin işler var mı? Bize biraz yol göster lütfen. :)

Selim Bahar: Var tabi olmaz mı ? :) Güllerin Savaşı var mesela Canan Ergüder’i sürekli ekranda görmek en büyük keyif benim için. O Hayat Benim var Cast direktörlüğünü yaptığım bir iş. Yeşim Ceren Bozoğlu, Ceren Moray performansları kaçırılmamalı. Nurgül Yeşilçay’lı Paramparça var. Genç kadrosuyla Şeref Meselesi kendini takip ettirenlerden benim için. Geçenlerde final yapan “Aramızda Kalsın” var onu internetten izleyebilirsiniz :)

İpek Alkan: Son olarak, sizlerle çalışmak isteyecekler size nasıl ulaşabilir?

Selim Bahar: Mart itibariyle www.unittalent.com aktif olacak.

Cast Direktörlüğü konusunda selim@unittalent.com ve castselim@gmail.com (diğer hesaplar aktif olana kadar bu adresi kullanıyorum)

Menajerlik konusunda nese@unittalent.com adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

1 thought on “Bi’log Arası: Selim Bahar

  1. Güzel bir röportaj. Teşekkürler…
    Hayata bakışı çok güzel. keşke bu bakış açısı çok daha yaygın olsaydı..
    işten aldığı zevki öncelemesi, kurtlar sofrası olarak bakmaması,v.s çok güzel özellikler..
    Tebrikler ve başarılar Selim Bahar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s