8 Maddede Mobilde Perakende Trendleri

Geçtiğimiz haftalarda çok iyi şekilde hazırlanmış bir rapor okudum.

Konu: Mobile Trends in Retail for 2017. 

Araştırmanın yapıldığı ülke İngiltere ancak iç görülerin çok da değişkenlik göstereceğini düşünmüyorum. Zira, hepimizin kabul etmesi gereken bir gerçek var, artık dünya sadece parmakların ucunda değil, cebimizde!

Bahsettiğim raporda, ilgi çekici bilgiler var ve sizlerle paylaşmak istiyorum:

1- Akıllı telefon ve tabletlerin en sık kullanım amaçlarında ilk 5’te artık “alışveriş” bulunuyor. Yaşıyor olduğumuz dönem “multi-screen” olarak adlandırılıyor. Önünde televizyon, elinde telefon, sağında tablet, solunda laptop şeklinde yaşadığımız bir çağdayız. Yarar ve zararlarından bahsetmeyeceğim, ancak artık bu ekran bolluğunda “cebimizdekiyle” anında alışveriş yapabilmek çok büyük bir aktivite haline geldi.

2- Online ticaret platformlarının %98’nin “mobil siteleri” var. Mobil uygulamadan daha da çok “responsive design” önem arz ediyor. Artık “in-browser tecrübelerle” tüketiciye ulaşmak mümkün! Tüketici uygulamayı bulmak, onu yüklemek, cihazında yer işgal edip cihazı yavaşlatmasına göz yummak ve durmadan rahatsız edilmek is-te-mi-yor!

3- “Mobile redirect” yani gelen cihazın mobil olduğunu anlayarak var olan websitesini mobil siteye yönlendirme devri kapandı. Responsive siteler tek ve en etkili çözüm.

ng-66122

4- Tüketiciler deneyimi önceliklendiren alışveriş istiyorlar. En önde çıkan tecrübe isteği ise “1 saat içinde kargonun teslim edilmesi”, sonra ise “tek tuşla sipariş geçilebilmesi”, “VR (virtual reality) kullanımı” gibi aksiyonlar geliyor.

5- In-store (mağaza içi) tecrübeler değil, “in-house” (ev içi) tecrübelere yoğunlaşın. Tüketicilerin %66’sı arayışlarını evlerindeyken yapıyorlar.

6- Data analizi daha da önem kazanıyor. Big datayı hakkıyla kullanmanın artık zamanı geldi.

7- Müşterideki marka bağlılığını, daha kullanılabilir (convenient) olduğunuzda değiştirebilirsiniz. “Loyalty beats choice but convenience beats loyalty” demişler ki tüm hizmet verdiğimiz kurumlara bunu anlatmaya çalışıyoruz.

8-Dijital Tecrübe, IT departmanının değilPazarlama departmanının görevidir. Artık cloud gibi basit altyapılarla, Pazarlamadaki ekiplerin teknik detaya takılmaması gerekiyor. Deneyime odaklanın!

Sonuç itibariyle artık “uygunluk/kolaylık” tüketiciyi cezbediyor.

Uygulamalar çok karışık geliyor. Para harcamadan önce düşünmenizde fayda var.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s