Yeni Turkcell reklamı- bir operatör markası değil.

Türkiye’de başarılı reklam kampanyaları yapan birkaç marka sayın deseler, muhtemelen söylenecek markaların başında Turkcell gelir. Hem hedef kitlesini iyi tanıması hem de “nereden vuracağını” iyi bilmesi kendisinden söz edilmesine sebep oluyor. Pazarlama stratejisine baktığımda aynı şeyi söyleyemeyeceğim fakat neyse ki bugünki konumuz en son reklamı.

Turkcell’in Yeni Reklamı

İlk olarak izlendiğinde Turkcell’in diğer reklamlarını düşündüğünüzde çok basit ve sıradan bir reklam gibi duruyor. Fakat bu reklam Turkcell’in pazara bakışını ve nasıl yönlendirmek istediğini açıkça gösteriyor ve bu sebeple önem arz ediyor.

1- Güncellik Turkcell, bulunduğu pazar nedeniyle, her zaman güncel olması gerektiğinin farkında. Ve tüketicinin hayatında hep güncel olan birşey var ise o da sosyal medya. Evet, diğer tüm operatörlerin de bu konuya eğildiğini söyleyebiliriz fakat Turkcell sosyal medyadaki dinamikleri kullanarak iletişim kurmayı tercih ediyor: takipçiler & arkadaşlar.

2- Kullanıcıyı (müşterisini) yüceltme Reklamdaki karakterin bir ev dolusu networkü olduğunu görüyoruz. Kısacası popüler bir sosyal medya kullanıcısını görüyoruz; bunun diğer adı platformlardaki “opinion leader”. Turkcell’in buradaki alt mesajını “servisimi platformdaki en güçlüler kullanıyor, ben hep en iyilerin tercihiyim” mesajı olarak da alabiliriz. Böylelikle de en güçlü kullanıcılara uygun en iyi hizmeti verdiğinin de altını çizmeyi hedefliyor.

3- Duygusal bağ Kullanıcılar için en önemli unsur arkadaşlarının ve takipçilerinin adedi ve onlarla olan iletişimi. Reklamdaki karakterin hüzünlü bir şekilde networkü ile vedalaşmasına marka olarak empati gösteriyor ve bu iletişimin önemli olduğunu onaylıyor. Yani bu iletişime hayati önemli damgasını koyuyor.

4- Viral imkanı Reklamda iki tane hashtag kullanılıyor. Turkcell reklamı izleyen sosyal medya kullanıcılarının bu hashtagleri kullanarak reklam ve dolayısıyla kampanya hakkında konuşmaya teşvik ediyor. Reklamda hiç bir şekilde bu tarz bir teşvik olmamasına rağmen kullanıcılarla aynı dili konuşarak ve malzeme yaratarak izlenilenin kampanya reklamı olduğunu unutturuyor. Kim bilir belki bu hashtaglerle bir kampanya yapmak da planları arasındadır.

5- Kanal erişimi Reklamda hem laptop hem de mobil cihaz göstererek kullanıcının her yerde Turkcell’e ulaşabileceğinin mesajı veriliyor.

Sonuç olarak, Turkcell bu reklamla birçok mesajı eğlenceli bir dille tüketiciye fark ettirmeden veriyor. Gerçekten bu hesaplarla mı yapıldı bilemem ama fikri tebrik ediyorum.

20130303-231058.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s