Şiddete maruz kalıyorum! Yardım edin..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de her 5 kadından 3’ü şiddete maruz kalıyor. 2012 yılındaki verilere bakarsak, Türkiye’de yaklaşık 150 kadın katledildi, 130’a yakın kadın tecavüze uğradı. Bunlar tabi ki bilinenlerin rakamları. Yine alınan verilere göre 2013 yılının ilk 2 ayında 18 kadın sığınma evlerine başvurmuş.

Bu vahim durum başka ülkelerde nasıl bilinmez ama bir Sırp kadın da bu konuya dem vurmaya karar vermiş ve bununla alakalı bir videoyu Youtube’a yüklemiş. Video sosyal medyada büyük ses getirmiş olacak ki Youtube’un popüler videoları arasına girmiş.

Aslında sosyal medyada alıştığımız bir yöntemi yapmış aslında. Her gün bir fotoğrafını çekip videoyu oluşturmuş.

Yardım edin!

Sosyal medya, hepimizin konuşması, tartışması hatta bilgi alması, örgütlenmesi için biçilmiş bir kaftan. Kadınlara uygulanan şiddete dikkat çekmek için de seçilen bu yol, bir kampanya dahi olsa çok doğru. Fakat videoyu izledikten sonra yapılan yorumlara dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Zira, sosyal medya dikkat çekmeye ne kadar çok yardım etse de bir yandan da ne tip insanlarla aynı havayı teneffüs ettiğimizi de bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Bu da aslında firmaların işe alım sürecinde insanların sosyal medyadaki aktivitelerini kontrol etmelerinin ne kadar da doğru birşey olduğunu gösteriyor. İnsanlar sosyal medyada yaptıkları yorumların sanal olduğuna ve gerçeği yansıtmadığına kendilerini inandırsalar da dışarıda söyleyemedikleri birçok düşüncelerini kullanıcı adları adı altında yazıp çizebiliyorlar. Bir kadının şiddete maruz kalınışının gösterildiği bir videoya karşı yapılan alaycı yorumlar kişilik bozukluklarının habercisi olmanın yanında insanların ellerindeki sosyal medya gücünü ne kadar kötüye kullandıklarının da bir kanıtı.

Devletin sosyal medyada yapılanların takibi ve yasaların oluşturulması konusunda hızlıca önlem alması dileğiyle.

20130326-234149.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s