Markalar için 10 adet sosyal medya kuralı

Birçok marka sosyal medyada var olmaya çalışıyor. Bazısı çok başarılı bazısı ise tamamen rezalet. Peki, başarılı olanların doğru yaptıkları şeyler neler? Doğruları sıralıyoruz!

1) Markanızı ve hedef kitlenizi tanıyın. Offline dünyada kendini tanımayan ve bir dili olmayan bir marka online dünyada da başarılı olamaz. Her ritme dans ediyorsanız, oranız buranız oynuyor demektir. Bu da yavaş yavaş pazardan silineceğiniz anlamına gelir. Oynaklık affedilmez.

2) Sosyal medyada başarılı olan markaların yaptıklarını yapmaya çalışmayın. Bir markanın bir platformda başarılı olmasının onun hedef kitlesi ve ürünüyle alakası vardır. Her markaya her yaklaşım biçimi uymaz. Kendinizi tanıdıktan sonra ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

3) Komik olmaya çalışmayın. Her marka yüzlerimizde tebessüm oluşturmak zorunda değil. İyi birşey yapıyorum sanırken aslında gayet itici olabilirsiniz.

4) Mutlu çalışanlar yaratın. Sizin hakkınızda konuşmayı seven çalışanlarınız olmasına özen gösterin. Ayda şu kadar RT hedefi koymakla veya her FB postu share edilecek mantelitesiyle ancak robotlaşmış bir yapı kurarsınız, bu da konuyu anlamadığınızı gösterir.

5) Samimi olun, samimiymiş gibi değil. Marka olarak inanmadıklarınızı sırf yaranmak için yazmayın ve yapmayın. Sizi tercih edenler zaten düşüncelerinizi kabul eden ve tahmin edenlerdir. Onları hayal kırıklığına uğratmayın.

6) Eleştiriye açık olun. Eleştirilmek değer verildiğinin bir kanıtıdır. İnsanlar sizi eleştiriyorsa markanızı önemsiyor demektir. Bundan mutlu olun ve eleştirileri dikkate alın.

7) Rakiplerinizle diyalogta olun. Rakipleriniz yokmuş gibi davranmayın. Unutmayın ki offline dünyadaki pastayı nasıl beraber oluşturuyorsanız, online pastayı da beraber var ediyorsunuz. Rakiplerinizi tercih edenlerin her zaman sizden haberi vardır ve onları kendinize çekmenin en iyi yolu, diyalogtan geçer.

8) Analizden sonra aksiyon almayı unutmayın. Tüm sosyal medya ajanslarının sizlere gönderdiği o güzel grafikli raporları okuyup sunumlarınıza analizlerinizi eklemek çok güzel ve yoğun bir iş anlıyorum. Fakat gördüklerinize uygun adım atmadığınız sürece çöpten başka birşey değil.

9) Eğitmeyin, destek olun. Ürününüze, konunuza sahip çıkın fakat bunu herkese öğretmek yerine insanların anlaması ve yararlanması için destek olun.

10) Sosyal medyayı sevin. Sadece rakamları arttırmak için uğraştığınız bir mecrada nitelikten yoksun ilerlersiniz. Sosyal medyanın pozitif yanlarına odaklanın. Kişisel olarak kullanın, sevin ve küçümsemeyin.

20130527-230241.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s