Rahatsanız, yanlış yoldasınız

Çokça sevdiğim laflardan birisi de “Her erkeğin sabah kalktığında pantolonunu giyecek bir sebebi olması gerek”tir. Bu deyiş, erkeğin veya adam olanın aksiyon içinde, hayatın içinde olması, yaşama nedeninin bulunması gerekliliğini anlatıyor.

Doğru. Bence de olmalı. Adam olan evde üretken olmayan, sadece tüketmeye ve yok etmeye meyilli bir şekilde olmamalı, olamaz. Ben inanıyorum ki, herkesin önce kendine sonra da dünyaya katmakla yükümlü olduğu amaçlar var. Bunları saklamak, zamandan çalmak hem kendisine hem de bizlere günah!

Biz, çalışan insanların durumunda evden çıkma sebebini bulmak pek sorun da değil gibi duruyor. Hepimiz sabah 06-07 arasında uyanıp evden çıkma sebebimiz olan işlerimize gidiyoruz.

Peki, gerçekten aksiyon içinde bulunmaya mı gidiyoruz? Bu sebep ne kadar da doğru?

Bir araştırma okumuştum. Beyninizin farklı çalışmasını istiyorsanız, monotonluktan çıkması gerektiğini anlatıyordu. Bunu da başarmak aslında o kadar da zor değil. Araştırma, akşam yemeğinizi yerken hep aynı yerde oturmamayı, işinize giderken farklı bir yolu tercih etmeniz gerektiğinden bahsediyordu. Beyninizin dünyayı farklı bir açıdan görmesine yardımcı olmanız, asıl konuydu.

İnsan, kendisini zorladıkça, rahatlık alanından (comfort zone) çıktıkça yeni şeyleri öğrenir, görür.

Ofislerinize gidiyor ve her sabah aynı şeyi, her öğlen tıpkısını ve akşam üstü de benzerini yapıyorsanız, tamamen “comfort zone”da bulunuyor ve kendinize kötülük ediyorsunuzdur. Rahat rahat hep güvenli yolda ilerleyerek ne birşey öğrenebilirsiniz ne de ilerleyebilirsiniz.

Amerika’da çalışırken şirketim, Huron Consulting Group’un İnsan Kaynakları Müdürü “bir şirkette 2 yıldan fazla çalışmanın kariyer için zararlı olduğunu” söylemişti. Bu tabii uç bir söylem. Hemen gidin istifa edin demiyorum. Ama küçük şeylerle başlayın.

Hiç yapmadığınız bir projede görev alın.
İnsiyatif alın, sonucuna katlanın.
Adım atın.
Strateji kurun.
Geleceğe dair öngörü yapın ve bunun izinden ilerleyin.
Yöneticiniz olmadan da risk alın.
Sunum yapın.
Büyük bir grup önünde Konuşma yapın.

Yapın. Yaptırın. Edilgen olmayın.

Yıllarca okullarda dirsek çürütme ve statünüzü koruma savaşında verdiğiniz bu çaba, bahsettiğim fırsatları hak etmiyor mu sizce?

20131118-230022.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s