Yeni trend: Yik Yak

Herkes Ello’dan bahsededursun, dünyayı kasıp kavurmaya hazırlanan yeni bir uygulama var: Yik Yak.

Bilenler bilmeyenlere anlatsın; Yik Yak, lokasyon bilginizi kullanarak etrafınızdakilerin neler hakkında yazdıklarını isimlerini gizleyerek gösteriyor. Daha bugün konuşuyorduk. Sosyal medya ilk kez ortaya çıktığında, kimliğinizi ortaya koyarak dijital dünyada da konuşmanızı, fikir beyan etmenizi teşvik etti. Şimdilerde ise bu alışkanlık yerini anonymous yorumlara bırakıyor.

Birçok sebebi var.

Değişimin başlıca nedeni; markalar! Önceleri halkın sesini duyurması, networking yapması ve birbiriyle olan iletişimini kuvvetlendirmesi amacına hizmet eden sosyal medya, şimdilerde en güçlü reklam mecrası haline geldi. Öyle ki, kullanıcıların kendi rızalarıyla veriyor oldukları datalar incelenerek, kişisel reklamlarla tam bir rahatsızlık merkezine dönüştü.
Geçtiğimiz gün Tolga Arıcan ile de yaptığımız söyleşide de konusu geçtiği gibi artık yeni odak noktası big data! Analiz edilmekten, incelenmekten rahatsız olanlarda bir kaçış noktası aramaya başladı ki buna da çözüm olarak birçok platform oluşmaya başladı.

Yik Yak ile bir toplantıda kimliğinizi gizleyerek yöneticiniz hakkında yorumlar yapabilir, ders esnasında sınıftaki arkadaşlarınızla muhabbet edebilirsiniz. Hatta, 1-2 gün önce Amerika’da Yik Yak’i kullanarak okulda bomba ihbarı yapılması da buna örnek olarak gösterilebilir. Amma velakin Yik Yak, ortaokul ve liselerin olduğu bölgeleri bloke etmeye çalıştığını da söylüyor.

Tüm bunların üzerine bir de Yak’leyerek puan da kazanıyorsunuz. Böylece ödüllendirildiğinizden de söz ediliyor.

Tutar mı?

Ne kadar hızlı penetre olur bilemiyorum. Zira bu akımın öncülerinden olması ve kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmek için çok emek harcaması gerektiği de bir gerçek. Fakat, mobil dünyanın bize getirdiği lokasyon bilgisinin takibini çok akıllı bir yolla kullandığı bir gerçek.

Türkiye App Store’da da yüklenebilen uygulamayı Türk aklı neler için kullanır acaba? :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s